0%

وقتی صحبت از تیشرت اسپرت مردانه می شود ما با دو دیدگاه مواجه می شویم، دیدگاه اول دیدگاه آقایان کت و شلوار پوش هستند که به تیشرت به عنوان یک زیر پیراهن و لباس مناسب منزل نگاه می کنند و دیدگاه دوم متعلق به آقایانی است که به تیشرت به عنوان همه ی آن چیزی که در پوشش نیاز دارند نگاه می کنند. در اکثر موارد تیشرت اسپرت مردانه تمام کمد یک آقا را تشکیل می دهد و به عنوان یک لباس برای خانه، مهمانی و محل کار شناخته می شود.

اما اجازه دهید یک عقیده ی میانه رو را هدف خرید تیشرت اسپرت مردانه برای خود قرار دهیم. تیشرت اسپرت مردانه مناسب پوشیدن در مراسم رسمی و محل کار و همراه با کت و شلوار نیست اما یک لباس کلاسیک مناسب همه ی افراد در همه ی محیط های غیررسمی است. البته نکته مهم دیگر در خرید و استفاده از تیشرت اسپرت مردانه یادگیری نحوه پوشیدن آن است. ما در ادامه این مطلب قصد داریم به بیان این نکات بپردازیم تا بتوانید در انتخاب و ست کردن تیشرت اسپرت مردانه در استایل روزمره خود بهتر عمل کنید.

تاریخچه تیشرت اسپرت مردانه

تیشرت اسپرت مردانه

 

احتمالا شما هم فکر می کنید تیشرت یک مدل برگرفته از طراحی مدرن و امروزی است اما بد نیست بدانید تاریخچه آن به جنگ جهانی دوم بازمی گردد، زمانی که ملوانان از تیشرت به عنوان زیر پیراهن استفاده می کردند.

تیشرت ها نام خود را از شکل حرف T لاتین گرفته اند زیرا فرم این لباس و آستین های آن شبیه حرف T  است. تاریخچه این لباس ها T شکل به قرن ها قبل برمی گردد. در گذشته از تیشرت ها به عنوان لباس زیر که در اصل از پشم یا ابریشم ساخته می شدند و کل بدن را می پوشاندند برای جذب عرق استفاده می شد و به عنوان سدی بین پوست یک مرد و لباس های گران تری که او می خواست از بوی عرق و آلودگی های بدن آن را محافظت کند، به کار گرفته می شد.

البته در گذشته زیرپیراهن ها به شکل یکسره تولید می شدند یعنی ناحیه ی بالا تنه و پایین تنه به هم متصل بود و جلوی آن با دکمه یا بند باز می شد. پس از مدتی طراحان اقدام به جدا سازی این دو تکه کردند و زیر پیراهن مدرن متولد شد. در طی انقلاب صنعتی پیشرفت در زمینه بافندگی و تولید پارچه موجب طراحی و تولید زیر پیراهنی پنبه ای که لطافت و تناسب بیشتری نسبت به پیشینیان غالبا گشاد و خشن خود داشتند، شد. تی شرت ها در طول قرن نوزدهم معمولا به شکل لباس و شلوارهای دو قسمتی بود که مردان در زیر لباس خود می پوشیدند و البته معدن کاران و کارگران اسکله در حالی که کار می کردند آنها را تنها با شلوار می پوشیدند.

تقریبا در اواخر قرن بیستم نیروی دریایی ایالات متحده شروع به تولید زیر پیراهن هایی برای ملوانان خود کرد. این زیر پیراهن ها به گونه ای طراحی شده اند که زیر لباس شخصی پوشیده شوند اما سربازان، ملوانان و تفنگ داران دریایی به ویژه آنهایی که در آب و هوای موضعی متلاطم می جنگیدند اغلب ترجیح می داند فقط با تی شرت و شلوار خود کار کنند و از پوشیدن کت های رسمی گریزان بودند.

پس از مدتی این لباس ها که مخصوص پوشیدن زیر پیراهن طراحی شده بود در دسترس عموم نیز قرار گرفت. تیشرت ها بسیار راحت و ارزان بودند و به آسانی نیز تمیز می شدند در نتیجه مورد توجه کشاورزان، دامداران و کارگران و همچنین ورزشکاران و علاقه مندان به ورزش قرار گرفتند. در دهه 1940  تی شرت ها به عنوان لباس بازی محبوب برای پسران جوان که لازم نبود مانند مردان مسن تر از یک قانون لباس خاص پیروی کنند تبدیل شدند، علاوه بر این تیشرت ها راحت شسته می شدند در نتیجه مورد توجه مادران نیز قرار گرفتند.

نکات مهم در خرید تیشرت اسپرت مردانه

در جنگ جهانی دوم تیشرت ها که تا قبل از این زیر پیراهن محسوب می شدند را سربازان به عنوان لباس بیرونی مورد استفاده قرار دادند. پس از جنگ جهانی دوم کهنه سربازان به پوشیدن تیشرت با شلوار هنگام کار در خانه ادامه دادند. سپس در دهه 1950 فیلم هایی مانند The Wild Ones تیشرت به عنوان یک لباس بیرونی مستقل مورد استفاده قرار گرفت. پس از مدتی مارلون براندو و جیمز دین با حضور در تبلیغات مختلف تیشرت را به نمادی از یک لباس خنک مردانه تبدیل کردند و طبق معمول پس از این اتفاق طبقه متوسط ​​به زودی با روی باز تیشرت را به عنوان یک لباس روزمره پذیرفت.

تیشرت هایی که توسط ستاره های سینمایی مانند براندو و دین و جک کرواک بتنی پوشیده شده بودند به نمادی برای طبقه ی کارگر و بی اعتنایی به لباس های رسمی و دست و پا گیر شناخته شد. پیشرفت در صنعت چاپ دهه 1960 موج جدیدی از طراحی تیشرت اسپرت مردانه را ایجاد کرد که از نام گروه ها گرفته تا شعارهای سیاسی و ورزش روی آن چاپ می شد. تیشرت ها به زودی به یکی از دموکراتیک ترین لباس های آمریکا تبدیل شدند. در حالی که برش، برند و پارچه ی یک لباس قبلا نشان دهنده هویت و کلاس فرد بود تیشرت های استاندارد جدیدی برای بیان پرستیژ و سلیقه ی هر فرد تعیین کردند.

نکات مهم در خرید تیشرت اسپرت مردانه

همانطور که گفتیم تیشرت ها موفق شدند از میدان جنگ و میدان ورزش عبور کنند و به کمد طبقه متوسط در آمریکا راه پیدا کنند. تیشرت اسپرت مردانه همچنان یکی از محبوب ترین پوشاک مردانه است و شما می توانید با در نظر داشتن نکاتی یک استایل فوق العاده با استفاده از این لباس راحت داشته باشد.

تیشرت اسپرت مردانه را کجا بپوشیم؟

تیشرت اسپرت مردانه را کجا بپوشیم

اولین نکته ای که هنگام خرید تیشرت مردانه باید در نظر داشته باشید این است که قرار است آن را کجا بپوشید؟ مسلم است که نمی توانید یک تیشرت اسپرت مردانه را در عروسی، جلسه کاری و مهمانی رسمی بپوشید اما اگر محیط کاری شما چندان رسمی نیست می توانید از رنگ های تیره و یا خنثی مانند بژ، خاکی و سبز تیره استفاده کنید. خرید یک تیشرت با رنگ بندی روشن و شاد می تواند شما را در داشتن یک استایل خوب برای مهمانی دوستانه و یا یک سفر تابستانی یاری کند.

شما می توانید به راحتی یک تیشرت سفید را با یک شلوار جین آبی یا حتی شلوار ورزشی خاکستری در تمام طول سفر بپوشید و از آن لذت ببرید. علاوه بر این تیشرت اسپرت مردانه یک انتخاب فوق العاده و بی نقص برای باشگاه و محیط های ورزشی است، برای پوشیدن تیشرت در این فضاها بهتر است از رنگ های روشن استفاده کنید.

چقدر فعالیت دارید؟

یکی از نکات مهمی که می تواند به شما کمک کند که آیا واقعا به یک تیشرت اسپرت مردانه نیاز دارید یا نه میزان فعالیت شما در طول روز است. یقینا اگر کارهای یدی انجام می دهید یا هرگونه فعالیتی که باعث تعریق بیشتری می شود، انتخاب مناسب برای شما تیشرت خواهد بود.

لباس های رسمی هم به طور کلی گرم تر هستند و هم آزادی عمل را از شما می گیرند. در نتیجه اگر می دانید قرار است در روزی که پیش رو دارید فعالیت های زیادی انجام دهید پیشنهاد ما این است که روز خود را با انتخاب یک تیشرت مناسب شروع کنید.

چند سال دارید؟

در واقع این که چند سال دارید اصلا سوال مناسبی نیست زیرا استفاده از یک تیشرت اسپرت مردانه مناسب هیچ محدودیت سنی ای ندارد. اما این سوال به این دلیل مطرح شده است که در هنگام خرید سلیقه ی خود را در نظر داشته باشید.

به عنوان مثال تیشرت های طرح دار، دارای شعار و نوشته های خاص نوجوانانه،  بلند، گشاد و با طراحی های خاص بیشتر مناسب جوانان و نوجوانان است. اگر شما فکر می کنید سن شما مناسب پوشیدن این تیشرت ها نیست حق با شما است اما شما نیز می توانید از تیشرت های ساده، تک رنگ و پولوشرت ها استفاده کنید که محدودیت سنی ندارند. در حقیقت پولوشرت ها یک مدل تیشرت خاص مناسب افراد میانسال و کسانی است علاقه ای به پوشیدن لباس های بدون یقه ندارند.

چه سایزی دارید؟

یک نکته مهم و اساسی در هنگام خرید تیشرت اسپرت مردانه در نظر گرفتن سایز شما و سایز تیشرت است. در واقع اگر می خواهید در یک تیشرت اسپرت مردانه خوب و زیبا به نظر برسید باید اصل تناسب را رعایت کنید. تیشرت مردانه نباید بر تن شما به صورتی گشاد باشد که عرض شانه های شما دیده نشود. در این حالت شما لاغر، آشفته و شلخته به نظر می رسید. و دقیقا به همین دلیل است که تیشرت شما نباید تنگ و چسبان باشد زیرا باعث می شود چاق تر به نظر برسید مخصوصا اگر چاق هستید و دور کمر شما پهن است.

یک تیشرت اسپرت مردانه مناسب نه باید زیاد تنگ باشد و نه چندان گشاد. آستین آن باید دو سوم از سر بازوی شما را بپوشاند و قد آن باید اندکی از کمر یا کمربند شما بیشتر باشد. برای اینکه بدانید قد تیشرت مناسب شما هست یا نه باید تیشرت را بپوشید و دستان خود را بالا ببرید، اگر کمربند یا پوست بدن شما دیده شد یعنی قد تیشرت برای شما کوتاه و نامناسب است.

تیشرت اسپرت مردانه را چطور ست کنیم؟

تیشرت اسپرت مردانه را چطور ست کنیم

اگر همه ی موارد بالا را رعایت کنید اما ندانید یک تیشرت اسپرت مردانه را چطور ست کنید باز هم ممکن است به استایل دلخواه خود با تیشرت نرسید.

شلوار

در ست کردن تیشرت با شلوار بهتر است ابتدا سراغ شلوارهای اسپرت بروید. جین آبی یک شلوار مناسب است که شما می توانید آن را با رنگ های متنوعی از تیشرت اسپرت مردانه ست کنید. گزینه ی بعدی که می توانید به راحتی با تیشرت ست کنید انواع شلوارهای کتان رنگی و مشکی است. شلوار مشکی، سورمه ای، خاکی و کرم جز رنگ هایی هستند که به شما این امکان را می دهند که با بی نهایت تیشرت رنگی استایل های خاص بسازید.

اگر قصد دارید تیشرت خود را در یک سفر جاده ای یا ساحلی بپوشید، شلوارک های جین و کتان را در نظر داشته باشید. علاوه بر این انواع شلوارهای راحتی اسپرت و گت گزینه های دیگری هستند که می توانید با آنها یک استایل اسپرت، شیک و راحت داشته باشید.

پیراهن

شاید فکر کنید نمی توان یک تیشرت اسپرت مردانه را با لباس دیگری در قسمت بالاتنه ست کرد اما این کاملا اشتباه است. شما می توانید تیشرت ساده یا طرح دار خود را با توجه به رنگ بندی که در استایل خود دارید با انواع پیراهن های مردانه ست کنید.

در واقع ترکیب پیراهن مردانه و تیشرت باعث می شود استایل شما شیک تر و رسمی تر به نظر برسد. اگر تیشرت شما طرح دار است بهتر است در انتخاب پیراهن مردانه، رنگ زمینه تیشرت را در نظر داشته باشید. در انتخاب پیراهن مردانه برای تیشرت آزادی عمل بیشتری دارید. استفاده از پیراهن های چهارخانه با تیشرت های تک رنگ باعث می شود استایل خاص تری داشته باشید.

کفش

نکته اصلی در پوشیدن تیشرت اسپرت مردانه این است که سایر اجزای استایل شما نیز باید اسپرت و راحت باشند در نتیجه پیشنهاد اولیه ی ما برای انتخاب کفش و ست کردن آن با تیشرت مردانه استفاده از کفش اسپرت و یا ورزشی است. اگر یک کتانی کلاسیک سفید دارید کار شما در ست کردن آسان است زیرا می توانید آن را با رنگ های مختلفی در استایل خود ست کنید.

گزینه  بعدی انواع اسنیکر و کفش ورزشی است. کفش های تیره یا هم رنگ با تیشرت ساده شما می تواند انتخاب مناسبی باشد. انواع سندل و کالج های مردانه نیز گزینه های محبوب دیگری هستند که شما می توانید با انواع تیشرت اسپرت مردانه ست کنید و از داشتن یک استایل شیک و راحت لذت ببرید.

اکسسوری

قانونی که در مورد پوشیدن کفش غیر رسمی و راحت در ست کردن با تیشرت اسپرت مردانه برقرار بود، در استفاده از اکسسوری نیز مهم است. اکسسوری که قصد دارید با تیشرت اسپرت مردانه خود ست کنید باید اسپرت و راحت باشد. به عنوان مثال انواع ساعت و دستبند با جنس چرم، کلاه های لبه دار با جنس کتان، انگشتر یا گردنبند استیل از مواردی هستند که شما می توانید به عنوان اکسسوری در استایل اسپرت خود از آن ها استفاده کنید.